Helena Vondráčková: Vánoce v Lucerně patří dětem

23. listopadu 2012 v 17:12 | Dominika |  ♥ Helena ♥

Helena Vondráčková: Vánoce v Lucerně patří dětem

Stále elegantní, pozitivní, pracovitá zpěvačka Helena Vondráčková letos vydala nejen CD a DVD Helena on Brodway, knížku Každá trampota má svou mez a 3CD Helena ( nejen ) o lásce, ale tak svým fanouškům přichystala koncertní turné, které zakončí 22. 12. 2012 v Lucerně. Zpěvačka se také těší na Vánoce, které ji připomínají dětství a na procházky s vlčákem Elzou. Ráda dělá lidem, ale především dětem z dětského domova, jehož je patronkou, radost.Pomalu se blíží Vánoce a s nimi také váš koncert v Lucerně. Na co se můžou fanoušci těšit?

Koncert v Lucerně je průřez mou celoživotní kariérou. Zazpívám písničky od 60. let, kdy jsem začínala, až po současnost. Mám přichystané známé hity, jako Pátá, Jordán, A ty se ptáš co já, Dlouhá noc nebo například Sladké mámení. Tedy písně, které se staly hity a o kterých vím, že je lidé rádi poslouchají. Také chystám překvapení, které ale teď nemůžu prozradit. Doprovázet mě bude skupina Charlie Band. Hostem mého programu je mladý, pracovitý, zdravě ctižádostivý, ale také velmi pohledný zpěvák David Deyl, který bude mít vlastní blok písní. Spolu si zazpíváme duet Kousek tvého já, který jsme kdysi spolu na CD Randevu nazpívali. Diváci jej přijali moc hezky, což mě těší. V Lucerně se také představí dva Italové, Davide Mattioli a Andrea Andrey. Nedávno jsem s nimi natočila písničku s názvem Fuoco nel Fuoco a my jsme k této písničce natočili zajímavý videoklip. Také jsme pozvali 100 dětí Nadace Naše dítě, se kterou spolupracuji už přes 10 let. Tyto děti dostaly od nás k Vánocům vstupenky zdarma. Na koncertě budeme jako každý rok předávat nadaci šek, který věnuje firma C&A.

Chodíte elegantně oblečená a upravená. Jaký outfit jste si přichystala na koncert?
Na jednom teprve pracujeme, druhý je hotový a oblékám ho již na turné. Pochází z dílny Tatiány Kovaříkové, která mě v posledních letech zásobuje svými nadčasovými, skvělými modely. Spolupráce s ní mně velmi vyhovuje. O mojí vizáž se jako vždy postará známý vizážista Zdeněk Fencl, se kterým úspěšně spolupracuji už 17 let. Návrhy líčení, úpravu vlasů, tedy můj finální vzhled konzultujeme spolu. Velmi pečlivě sleduje všechny módní trendy. Jeho nápady i styl jsou velmi kvalitní, o čemž svědčí i to, že spolupracuje se špičkovými modelkami a je poradcem hlasatelek v televizích.

Vy jste profesionálka ve zpěvu, tanci, oblečení, tedy v celkovém projevu. Co vše toto obnáší?
Profesionalita v tomto povolání je naprosto nezbytná a člověk, který žije ze dne na den, nepřistupuje k tomuto povolání s láskou a naprostým nasazením, nemůže být dlouhodobě úspěšný. Co je to profesionalita si naprosto přesně uvědomují Jirka Korn, Karel Gott. Lucie Bílá a mnoho dalších.. Jejich cesta, kariéra je opravdu dlouhá jejich dlouhodobé úspěchy jsou zasloužené. Věnovali tomu maximum po celý život.

Odkud čerpáte pozitivní energii?
Nabíjí mě publikum a jeho super reakce na má vystoupení, krásné dopisy a stálý zájem o mé písničky.

Kolik let již zpíváte?
(smích) Začala jsem v roce 1964. Nechci tomuto číslu věřit, ale je to tak.


Celý život děláte radost druhým, co dělá radost vám?
Mně hlavně dělá radost, že moje práce je úspěšná, což mi neustále opětují fanoušci formou potlesku, ale také tím, že si kupují moje CD či chodí na koncerty, které jsou vyprodány a končí standing ovation.
V říjnu jsem vydala na DVD a CD Helena on Brodway záznam svého koncertu a mých hostů ze Státní opery Praha. Také vyšla knížka k mému letošnímu jubileu, kterou jsem ze začátku nechtěla, protože už jich mám 5. Nakonec jsme do ní s autorem Petrem Mackem přidali mnoho zajímavých událostí, rozhovorů, fotografií od roku 2000, které nebyly nikdy zveřejněny. Samozřejmě je tam ale také moje dětství, průřez mým životem, kariérou. Jsou v ní zajímavé příhody z různých cest, zájezdů z Japonska, Ameriky, Kanady. Našla jsem také některé dopisy, nad kterými jsem se pobavila. Byly to například moje dopisy rodičům, sourozencům. Pro fanoušky jsem zveřejnila ucelenou diskografii vč. CD a LP, které v průběhu mé kariéry vyšly. Jsou tam ocenění, která jsem obdržela jak u nás, tak i v zahraničí. Nejvíce času mi zabrala fotogalerie. Moje sestra Zdena mně pomáhala a dohledávala fotografie, které mám uložené asi ve 150 krabicích od bot. Našly jsme v nich fotky z dětství, s kolegy ze zahraničí i u nás. Na knihu mám hezké reakce od čtenářů, jsem ráda, že se jim líbí.

Když jste procházela foto archivem, vzpomněla jste si na někoho, s kým se vám nejlépe spolupracovalo?
Samozřejmě, člověku v tu chvíli proběhne hlavou celý život, celá kariéra. Můj první a největší díky patří strůjci mého štěstí, mému tatínkovi. S maminkou celou mou kariéru nejen sledoval, ale také podporoval. A pak jsou to tři důležitá jména, kterým jsme říkali 3V:
Ředitel divadla Rokoko, Darek Vostřel, ke kterému jsem nastoupila do angažmá po maturitě jako zpěvačka, dirigent orchestru Československého rozhlasu, Josef Vobruba a tím třetím byl televizní režisér Jaromír Vašta. Tito lidé se postarali o mojí kariéru a stáli u kolébky mých začátků.
Samozřejmě nemůžu zapomenout na jednoho báječného kamaráda, textaře Zdeňka Rytíře nebo na Zdeňka Borovce, Pavla Vrbu, Edu Krečmara, Hanku Sorosovou, Petra Šišku. Skladatele Bohuslava Ondráčka, Karla Svobodu, Jiřího Vondráčka, ale také Michala Davida, či mého bývalého manžela Hellmuta Sickela, Leška Wronku, Víťu Hádla a mnoho dalších.

S vaším koncertem v Lucerně se už přiblíží Štědrý den. Jak jej budete trávit? Máte nějaké tradice, zvyky?
Vánoce miluju. Hodně zvyků jsem si odnesla z rodiny, protože moje maminka, přesto, že to tehdy u nás nebylo tradicí, začínala Vánoce již prvním adventem. Zdobila celý dům chvojím, pekla cukroví, což provonělo celý dům. Všude svítily svíčky a nechyběla úžasná atmosféra. I já jsem si přenesla tyto zvyky do svého domova. Sama si pletu věnec z jedle, kterou mám na zahradě. Zdobím si okna osvětlenými pyramidami, rozsvěcím venkovní vánoční stromek. Tuto tradici ode mne převzala naše vesnice, takže dnes rozsvěcí stromečky téměř v každé naší ulici. Zdeněk Fencl říká, že to u nás vypadá jako v Las Vegas. Mám tam i různá zvířátka, laně, soby, tučňáka.
Pravidelně se na naši vánoční výzdobu chodí po setmění dívat maminky s dětmi, ale také školky.
Péct umím, ale protože před vánoci pořádám koncerty, času je na cukroví málo. A tak třeba dělám nepečený vánoční dort Malakov, podle maminčina receptu...zde. Cukroví mi nosí sousedka i moje kamarádka z jižní Moravy, která mě na koncertě v Lucerně zásobuje 14-15 druhy cukroví.
Na Štědrý den rozkrajujeme jablíčko, a když se objeví pravidelná hvězdička, tak to znamená šťastný nový rok. Botou už nehážu, protože už nikam nechci, už jsem nejraději doma. Nechávám si ale šupinku z kapra.

Zpíváte si koledy?
Koledy u mě zní po celé vánoční svátky. Určitě se dívám na pohádky, které mám puštěné, třeba když vařím.
Vánoční svátky s námi tráví náš pes, vlčice Elza, kterou milujeme. Dostane na krk šátek, na chuť kost a po celou dobu je s námi. Také máme nádhernou kočičku.
Pravidelně den před Štědrým dnem se scházíme s příbuznými a známými v malebné hospůdce, na Malé Svaté Hoře, což je kousek od nás, směrem na Dobříš. V této útulné hospůdce mě můj manžel Martin před deseti lety požádal o ruku. Poté jedeme k nám domů, kde si rozdáme dárečky a Štědrý den už trávíme s Martinem sami. Jdeme se psem na procházku, a když je sníh, je to krásná idylka, ty pravé Vánoce z dětství.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 pavol pavol | E-mail | 23. listopadu 2012 v 19:15 | Reagovat

Báječný rozhovor s výnimočnou a vzácnou ľudskou osobnosťou a umeleckým skvostom,pani Helenkou,pritom je to úžasne skromný čkovek s pokorou a neutíchajúcou láskou v srdci.
Srdečná VDAKA,Dominika :-) skvelá práca :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama